2 szempont alapján dönthetünk egy mozgásforma mellett, mikor életmódváltásba fogunk:
1. Célok
2. Habitus
CÉLOK:
Ha a célunk a fogyás, és korábban semmit nem mozogtunk, akkor szinte bármilyen mozgásforma jó, ami kellőképpen megizzaszt és elfáraszt. Ideális, ha van benne kardió mozgás: futás, bicikli, táncos mozgás... és persze erősítés is, kis súlyokkal, 15-20 ismétlés számokkal. De jó kiegészítés a pilates, jóga és mindenféle funkcionális edzés, hisz a tartó izmok is hadd erősödjenek, javuljon a tartás és mozgáskoordináció is, illetve a rugalmasság!
Ha a cél a tömegnövelés, mert alapvetően vékony testalkattal rendelkezünk, akkor is alapozzunk kis súlyokkal, saját testsúllyal, és egyéb kiegészítő fitnesz-ágakkal, de hosszútávon kis ismétlés számokban (8-10 ismétlés) és nagy súlyokban kell gondolkodni.
HABITUS:
Akik elképesztően nagy sikert értek el alakformálás terén (akár fogyásban, akár izomtömegnövelésben), mind egyetértenek abban, hogy ezt képtelenség elérni a mozgás szeretete nélkül. Vagyis szinte kötelező eleme a sikeres munkának, hogy kedvvel, vidáman végezzük az edzéseket! Természetesen ez nem azt jelenti, hogy soha nem vagyunk fáradtak, vagy nincs elegünk... viszont ha alapvetően szeretjük a választott sportágat, szívesen vesszük rá magunkat heti 3-4 alkalommal a mozgásra! Ezért érdemes eleinte sok ágazatot kipróbálni a fitneszen belül és kívül: ha lendülettel táncolunk vagy evezünk, vagy akár a jógában teljesedünk ki, a testünk és lelkünk meghálálja a befektetett munkát! :)