A csapból is a csoda diéták és a fogyás témája folyik, és ha túlsúllyal küzdesz, akkor számodra ez mindennapos kérdéskör, természetes, hogy te is és mások is ezzel foglalkoznak. Nehéz elképzelni, hogy van egy csoport, akiktől nemcsak távol áll a probléma, de kifejezetten a másik oldalt képviselik: ők azok, akik inkább felszednének néhány kilót vagy némi formát.
Ők azok a lányok, akik kerek popsira, nőies idomokra vágynak, akik pontosan attól szenvednek, hogy rajtuk nincs mit fogni, vagy hogy "elől deszka hátul lécnek" érzik magukat.
És ők azok a fiúk, akik gyengének vagy csenevésznek érzik magukat, izmosabb, vállasabb társaik mellett.
Mindez - és ezt fontos megérteni! - éppolyan komplexusokhoz, önbizalomhiányhoz vezet, mint mondjuk a súlyfelesleg prolémája vagy más "szépséghiba". A téma kapcsán azonban szögezzünk le néhány dolgot:
1. Az ún. ektomorf (sovány) testalkat genetikailag hozott
2. Lehet rajta változtatni: táplálkozással és edzéssel, vagyis új szokásokkal
3. A cél (az alakformáláson kívül) az egészségügyi vonzat
Tételesen:
1. Az ektomorf testalkat egy hozott alkattípus, amire jellemző a kevés zsír-raktározás, gyorsanyagcsere, nehezebb izomépítés, nyúlánk, inas alkat, hosszú végtagokkal. Ezzel nincsis probléma! Egy ektomorf alkat is lehet azonban fitt vagy kevésbé fitt (lásd fent a képen). Vagyis a fizikai állapotunkon javíthatunk: a szokásainkkal.
2. A szokások kialakítása: edzés és táplálkozás már rajtunk múlik. A vékony típusnak (ha "kerekedni"akar) általában súlyzós edzést (kis ismétlésszámmal nagy súlyokkal) szoktunk ajálani, és fehérjében dús, szénhidrátban dús étrendet. Fontos esetükben a megfelelő vitaminbevitel is, mert enélkül a felszívódással is lehetnek problémák! Ha a cél NEM a tömegnövelés vagy kerekedés, akkor nem muszáj ragaszkodni a súlyzós edzéshez - futással, biciklivel is fejlődhetünk állóképességben, de ezek a mozgásformák nem segítik az izomtömegnövekedést, vagyis fittebb külsőnk, szebb tartásunk, jobb közérzetünk lesz tőle, de kerekebb popsink, szélesebb vállunk nem.
3. És itt kapcsolódik be az egészségügyi vonzat: ha túl nézünk az esztétikum és napjaink ideális testalkat elvárásainak kérdésén, akkor mire "kéne vágynunk" ektomorf alkatként? Természetesen fitt és jól működő testre! Sok vékony típus esik abba a hibába, hogy nem sportol, mert "neki nem kell, ő bármit megehet, nem hízik." Állj! És milyen az izomzatod állapota? A csontok szerkezete? Az állóképességed? Az erőnléted? A sejtek állapota? És sorolhatnánk a fittség szempontjait.
Szóval ne feledjük, hogy a vékony típusnak éppúgy meg kell dolgoznia a fitt testért, mint bárki másnak. Csak másképp.
Az ő esetükben felejtsük el a testzsír-százalék mérést, mert lényegtelen! Mérjük az izomtömeget! A fenti képen a testzsír-százalék van feltüntetve: láthatjuk, hogy bizonyos esetekben ez semmitmondó adat, mert 10%-os testzsírral egész más képet kap egy nagy vagy egy kis izomtömegű ember...