Az edzőtermi vendégek (de sokszor maguk az edzők is) úgy képzelik, hogy amikor elkezdenek mozogni és diétázni, az izom és a zsír fordított arányban mozdul el: szép lassan elkezd csökkenni a testzsír, és ezzel egyidejűleg nőni az izomzat.
Fontos tudatosítani, hogy nem így van!
Nyáron ott voltunk az InBody-val zártunk egy fogyás versenyt, amin 40 fő indult 10 héttel azelőtt. Végül 30 résztvevő zárta sikeresen a projektet, mindegyikük kisebb-nagyobb mértékben fogyott, vagy legalábbis alakult a testösszetételük. Most azonban azt szeretném vizsgálni, hogy közülük kinek milyen mértékben alakult az izomzata a 10 hét alatt!
A 30 főből:
- csak 10 főnek nőtt az izomtömege (átlagosan 1 kg izomtömeg növekedést értek el)
- 3 fő izomtömege nem változott
- 16 fő esetében csökkent az izomzat, átlagosan 1 kilót fejenként!
Kijelenthetjük tehát, hogy a többség a fogyás során vesztett az izomzatból, vagy épp csak megtartotta azt, és csupán 30% tudta növelni az izomzatát. Kiemelném, hogy azok akik izmot növeltek eleve alacsonyabb testzsírral és nagyobb izomtömeggel, jobb edzettséggel bírtak. A nagyobb fogyásokkal nagyobb izomveszteség járt, de ez nem szabályszerű - volt aki sokat adott le zsír-kg-ban, de közben képs volt izmot is növelni!
Ez miért fontos infó nekünk?
Mert megérthetjük (megértethetjük a vendégünkkel), hogy hogyan zajliik a fogyás folyamata: a nagyobb zsírcsökkenéssel izomveszteség járhat (ezért fontos a fehérjebevitel), később pedig az izom-növelése kerül középpontba.
Mivel ezek az adatok mostantól már pontosan mérhetőek (mi InBody 370-nel követtünk nyomon), érdemes tisztában lennünk ezekkel a statisztikákkal és folyamatokkal, hogy akár a magunk folyamatait figyelve, akár edzőként az izomnövekedést számonkérő vedégeknek el tudjuk magyarázni a folyamatokat, és mi magunk se legyünk zavarban az eredmények láttán!
Szép napot nektek, kérdés esetén írjatok bátran:
Hámori Blanka