Ha elhatároztad, hogy személyi edző segítségét veszed igénybe, akkor a következő lépés, hogy egy JÓ edzőt tudj kiválasztani. Már a kezdetekkor, az első lépésekkor kiszűrheted, hogy lelkiismeretes, felkészült szakemberhez kerültél-e. Méghozzá úgy, hogy első lépésként kíváncsi arra, ki vagy, hol tartasz és mit szeretnél.
Az első lépés az állapotfelmérés, melynek 3 szakasza van:
1. Kliensinterjú - mikor is megkérdezi, ki vagy, mit akarsz elérni, hányszor tudsz járni, kér egy étkezési naplót, kifaggat a mozgási /étkezési szokásaidról
2. Antropometriai mérések - leméri a súlyod, a testzsír százalékod, izomzatod, ránéz a teljes testvízre és ásványi anyag szintre, számol egy derék-csípő hányadost... Ez al alap, hogy átlássa a jelenlegi állapotod és alkati sajátosságaid.
3. Fittségi tesztek - igen, pl. Cooper futás, de más tesztek is alkalmasak rá, hogy objektív rálátást kapjon az állóképességedre, erőnlétedre stb. Néhány edző ezt az első edzésbe "építi be", vagyis anélkül, hogy jelezné, hogy ez teszt, csak elkezdi az edzést mondjuk fekvőtámasszal és figyeli a végrehajtást. Ez is rendben van.
Miért fontos ez? Egyrészt precízebb munkát tesz lehetővé, hisz a terved eleve személyre szabbott lesz - másrészt az utánkövetésben nélkülözhetetlen, hogy sokféle adatot rögzítsetek az első alkalommal. Persze, egy idő után magunk is látjuk, érezzük a változást - de ha mégis stagnál a folyamat, vagy elkedvetlenedünk, fontos, hogy feketén-fehéren lássuk, honnan indultunk...