Hogy hova raktározunk inkább zsírt, vagy hol vagyunk erősebbek, szélesebbek, az alapvetően genetikai kérdés. Az alábbiakon kívül többféle testalkat-típust tudunk megkülönbztetni a homokórától a téglalapig, de én ma 2 főbb testalkat típussal foglalkoznék: az alma- és körte-típussal, ami elsősorban arra vonatkozik, hol vagyunk erőteljesebbek és hova hízunk. (Ha a hétvégi Fitness Akadémiás testanalizálás előadáson résztvettél, akkor erről már hallhattál, de ismétlés a tudás anyja :))
Az almatípus: férfias vagy android típusú elhízásnak is nevezik. Elsősorban hasi tájékra hízik, aminek hátránya, hogy a szervek kközé is raktároz (zsigeri zsírok), ez pedig már nem is csak esztétikailag, de egészségügyi szempontból is veszélyes! A fogyása is alapból lábból és popsiból indul meg, felsőtestről később.
A körtetípus: nőies vagy gynoid elhízás, főképp csípő és combtájékra raktároz, és a fogyása is fentről lefelé halad (először váll, mell, derék bőség csökken, a "krittikus zóna" később.)
Habár az alma- és körte-típust elhízás (vagyis zsír) tekintetében szoktuk elemezni, az izomzatot sem tudjuk kihagyni a játékból: sokszor az inkább felsőtestre hízó emberek felsőtestben is erősebbek, míg az alsótestre hízó körtetípus alsó végtagban erősebb. Ez nem ököl szabály, de észrevétel. (Az viszont kimutatható, hogy a férfiak össz izomtömegét százalékosan tekintve felül eleve erősebbek, a nők viszont "alapból" izmosabbak alul...)
HOGYAN EDDZEN A 2 TÍPUS?!
Nincs kifejezetten külön módszer vagy mozgásforma a 2 típus számára: diéta + erősítés + kardió edzés segít fogyni. Annyit érdemes megjegyezni, hogy a hasi típusú hízásnál a zsigeri zsírok valóban veszélyesek (bár a körte is raktároz szervek közé, csak kisebb mennyiségben) ezért ott kifejezetten KÖTELEZŐ a diéta és a méregtelenítés.
Ha kifejezett az alsó- és felső-test eltérése, akkor kaphat különféle terhelést az erősítő edzésben: a zsírosabb rész kapjon pihenő nélküli, nagyobb ismétlés számos terhelést, szálkásító jelleggel, míg a vékony résznél bátran dolgozhatunk nagyobb súlyokkal, kisebb ismétlés számmal.
Íme egy alma-típus (váll, has) és az ő fogyása:a láb láthatóan gyorsabban fogyott, de az alkat arányosan szép lett:
És íme egy körtetípus (jómagam :)) és a fogyásom, csípő és combok továbbra is erőteljesebbek, akárcsak a kezdetekkor:
És most jön az izgalmas része: a testelemzés! Mert hiszen ezek az arányok mérhetőek! :) Lássuk: felül ALMA=LAURA, alul KÖRTE=BLANKA
Felül Laura (alma), alul Blanka (körte) szegmentális testelemzése. A testzsír már szinte mindenkinek mindenhol normál, de izomzatban vannak eltérések!
- piros karika: alsó végtag izomzata nálam magasabb, hisz a körte formám miatt állandóan lábazok-popsizok. Igazából felsőtestre kéne gyúrni, hogy a hangsúlyosabb alsótesthez kerekebb váll társuljon, és közelítsünk a homokórafelé :)
- zöld karika: zsír karokon-vállakon Lauránál magasabb (134%) mint nálam (84%)
- sárga karika: a törzs zsírosodására utal, ami Lauránál magasabb. Lássuk ezt konkrétan is: a derék-csípő hányados és a zsigeri zsírok szintje (Lauráé a felső, enyém az alsó)
Remélem, érdekesnek találtad a cikket, mert a továbbiakban több hasonló elemzést szeretnék küldeni A professzionális testelemzés hírlevél sorozatban.
Ha edzőként, teremvezetőként a testanalizáló készülékek érdekelnek, kattints ide.
Ha kipróbálnád a mérést, ebben a budapesti teremben megteheted.
A Facebook-oldalunkon naponta osztunk meg posztokat és infókat a testelemzéssel kapcsolatban.
Szép napot kívánok,
Blanka